Francja zakazuje publikacji spotu z uśmiechniętymi dziećmi z zespołem Downa

Francuskie władze odrzuciły odwołanie osób z zespołem Downa oraz ich bliskich, które sprzeciwiły się zakazowi emisji społecznej reklamy przygotowanej na Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa w 2014 r. 

Rada Stanu, czyli najwyższy organ sądownictwa administracyjnego we Francji, uznała, że zezwolenie na publikację uśmiechniętych twarzy dzieci z zespołem Downa jest niewłaściwe, gdyż "prawdopodobnie narusza spokój sumienia kobiet, które legalnie dokonały innych osobistych wyborów", czyli aborcji.

W marcu 2014 roku w kilku francuskich stacjach telewizyjnych z okazji Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa, wyemitowany został spot pt. "Droga przyszła mamo”, przedstawiający uśmiechnięte dzieci z zespołem Downa, pozytywnie opowiadające o swoim życiu i dorastaniu. Chorzy w klipie dzielą się swoją radością życia i zapewniają, że przyszłe mamy dzieci z zespołem Downa nie powinny mieć powodu do obaw.

Po wielu skargach widzów, którzy zwracali uwagę na szokujący charakter filmiku, emisja spotu została we Francji zakazana, a osoby z zespołem Downa i ich bliscy złożyli odwołanie od tej decyzji. W wyroku, który zapadł 10 listopada, sąd je odrzucił, podtrzymując wcześniejszą decyzję.

Radio ZET/Gosc.pl/MT

Więcej: