Niemiecka urzędniczka dostała pracę w Gazpromie

Marion Scheller, która kierowała departamentem polityki energetycznej w niemieckim resorcie gospodarki, dostała pracę w spółce Nord Stream 2 AG, należącej do rosyjskiego koncernu Gazprom - podał w niedzielę „Die Welt”.

55-letnia ekspertka będzie zajmowała się kontaktami z rządem, parlamentem, organizacjami pozarządowymi. Spółce Gazpromu „udało się złowić wpływową lobbystkę” - ocenia.

Polityk FDP Klaus Breil powiedział, że Scheller z pewnością ujawni nowemu pracodawcy aktualny stan prac prowadzonych w ministerstwie. Stowarzyszenie Kontrola Lobbystów nazwało decyzję urzędniczki oburzającą. - Gazprom będzie miał bezpośredni kontakt z rządem - powiedział rzecznik stowarzyszenia Timo Lange.

Nord Stream 2 i Scheller oświadczyli, że nie może być mowy o konflikcie interesów. Zaznaczyli, że o zmianie pracy został wcześniej poinformowany minister Gabriel. - Ministerstwo nie miało żadnych zastrzeżeń - twierdzi Scheller.

Niedawno prasa ujawniła, że były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder objął w lipcu kierownictwo rady dyrektorów Nord Stream 2 AG.

Gazociąg Nord Stream 2 ma powstać na dnie Bałtyku, równolegle do uruchomionego w 2011 roku gazociągu Nord Stream. Ma to być dwunitkowa magistrala gazowa o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie z Rosji do Niemiec. Projektowi temu sprzeciwiają się Polska, kraje bałtyckie i Ukraina.

Radio ZET/PAP/MW

Więcej: