Granat przed francuską ambasadą w Grecji!

Dwóch nieznanych napastników rzuciło granat przed ambasadą Francji w Atenach, raniąc lekko policjanta na warcie.

Do incydentu doszło około godziny 5 rano czasu lokalnego. Jadący na motocyklu sprawcy rzucili granatem na jednej z głównych ateńskich arterii - tuż przed francuską ambasadą, która znajduje się naprzeciwko siedziby greckiego parlamentu.

Funkcjonariusz policji, który stał na warcie przed głównym wejściem do placówki, został przewieziony do szpitala - odniósł jedynie lekkie obrażenia. Eksplozja spowodowała ponadto drobne uszkodzenia bramy prowadzącej do budynku.

Dochodzenie w tej sprawie prowadzi specjalna brygada antyterrorystyczna. Policja podejrzewa, że sprawcami mogli być ekstremiści z lokalnego ruchu anarchistycznego, który regularnie przyznaje się do ataków wymierzonych w cele dyplomatyczne, polityczne czy gospodarcze. Zamachy te nie powodują ofiar wśród ludzi.

Policja nie wyklucza również związku tego incydentu z uaktywnieniem się skrajnej prawicy we Francji dzień po zwycięstwie Republikanina Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA. Jeszcze przed ogłoszeniem ostatecznego wyniku Trumpowi zwycięstwa pogratulowała szefowa skrajnie prawicowego francuskiego Frontu Narodowego Marine Le Pen.

Do incydentu doszło na niespełna tydzień przed wizytą w Atenach prezydenta USA Baracka Obama.

Radio ZET/PAP/tp