Grupowe ataki na kobiety w Sylwestra nie tylko w Niemczech

Kobiety ze Szwajcarii, Austrii i Finlandii też składają skargi na molestowanie seksualne w sylwestrową noc. Chodzi o napaści podobne do tych w Kolonii i innych niemieckich miastach.

W Zurychu zgłoszono około 25 kradzieży. Policja, badając je, wykryła, że kobiety padły też ofiarą agresji i molestowania seksualnego. Sześć kobiet zeznało, że zostały otoczone i były napastowane przez "wielu mężczyzn o ciemnej skórze", którzy wmieszali się w tłum.

Również w Austrii wiele kobiet poskarżyło się na molestowanie seksualne przez cudzoziemców w okresie świątecznym, zwłaszcza w sylwestra. Do takich napaści doszło w Salzburgu. Konkretna liczba zgłoszeń nie jest znana. Skargi te napłynęły dopiero kilka dni po napaściach, po obszernych doniesieniach mediów na temat podobnych zajść w Kolonii w Niemczech - powiedziała rzeczniczka policji w Salzburgu Valerie Hillebrand.

Fińska policja informuje z kolei, że w noc sylwestrową w Helsinkach odnotowano niespotykaną skalę molestowania seksualnego kobiet. Przekazała, że do incydentów doszło m.in. na głównym dworcu, gdzie zebrało się ok. 1000 ubiegających się o azyl. Trzech podejrzanych aresztowano.

- Takich przypadków molestowania nie było w czasie sylwestra w ubiegłym roku, ani przy żadnej innej okazji... To całkowicie nowe zjawisko w Helsinkach - powiedział mediom Ilkka Koskimaki, zastępca komendanta stołecznej policji.

Ataki w Niemczech

W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia grupa ponad 1000 mężczyzn, według policji "o wyglądzie wskazującym na pochodzenie z krajów arabskich lub Afryki Północnej", zebrała się w okolicach dworca głównego w Kolonii i pobliskiej katedry. Młodzi mężczyźni obrzucali petardami innych uczestników zabawy pod gołym niebem.

Z tłumu wyodrębniały się mniejsze grupy, które osaczały kobiety, napastowały je, a następnie okradały. Grupy napastników, liczące nawet do kilkudziesięciu osób, otaczały swoje ofiary, uniemożliwiając policji szybką interwencję.

Liczba osób, które złożyły zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa w Kolonii, wzrosła do 121. W Hamburgu, gdzie miały miejsce podobne incydenty, zgłosiły się 53 poszkodowane. Trzy czwarte zgłoszeń dotyczy napaści seksualnych. Policja zatrzymała cztery osoby podejrzane o udział w napaściach i zidentyfikowała kolejnych szesnaście.

Radio ZET/PAP/AKL

Więcej: