Krytykował Kaczyńskiego, zajmie się Brexitem

Guy Verhofstadt został mianowany negocjatorem Parlamentu Europejskiego ds. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Były premier Belgii i lider liberałów w Parlamencie Europejskim poinformował o tym na Twitterze.
„To zaszczyt zostać mianowanym głównym negocjatorem ds. Brexitu z ramienia Parlamentu Europejskiego, który odegra centralną rolę w porozumieniu wynikającym z art. 50 Traktatu UE i całym przyszłym porozumieniu między UE a Zjednoczonym Królestwem” - napisał Verhofstadt.

Na razie nie jest jasne, która z unijnych instytucji - i osobistości je reprezentujących - będzie miała decydujące słowo w negocjacjach z Brytyjczykami. Rozpoczną się one, gdy rząd premier Theresy May zdecyduje się złożyć wniosek o wystąpienie z UE przewidziany w art. 50 Traktatu UE, co jednak nie nastąpi w tym roku - zapowiada Londyn.

Parlament Europejski - podobnie jak pozostałe unijne organy - wezwał Wielką Brytanię do szybkiego skorzystania z art. 50, by zakończyć okres niepewności wywołany referendum w sprawie Brexitu z czerwca. Eurodeputowani przypomnieli, że PE będzie musiał wyrazić zgodę na wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE.

AFP przypomina, że Verhofstadt, który jest europejskim federalistą, bywał wymieniany jako kandydat do fotela przewodniczącego Komisji Europejskiej. W 2004 roku nim nie został m.in. na skutek sprzeciwu Brytyjczyków, którzy mieli mu za złe krytykowanie wywołania wojny w Iraku w 2003 roku.

Verhofstadt wielokrotnie w ostrych słowach krytykował polskie władze i lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego. Twierdził m.in., że działania rządu przyczyniają się do „rozmontowania systemu równowagi i kontroli”.

Radio ZET/PAP/MW

Więcej: