Atak hakerów na serwery Komisji Europejskiej

Hakerzy zaatakowali stronę internetową i serwery Komisji Europejskiej  - poinformował portal Politico Europe. Unijna instytucja została na kilka godzin pozbawiona dostępu do internetu. Rzecznik KE zapewnił jednak, że nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa. 

Według źródła w Komisji, na które powołuje się Politico, czwartkowy atak na kilka godzin sparaliżował pracę w samej KE. - Dziś po południu nikt nie był w stanie pracować, bo połączenie internetowe zerwało się dwa razy, na kilka godzin - przekazał anonimowy pracownik.

Co konkretnie miało miejsce?

W mailu, jaki dział IT Komisji rozesłał do pracowników tej instytucji, incydent opisano jako "atak typu rozproszona odmowa usługi (DDOS - Distibuted Denial od Service)), który doprowadził do nasycenia naszego połączenia internetowego".
Jak pisze Politico, atak rozpoczął się w ok. godz. 15 lub krótko po i polegał na jednoczesnym zalaniu strony internetowej KE milionami próśb o dostęp, co doprowadziło do przeciążenia serwerów KE. Hakerzy zaatakowali też bramki sieciowe, prowadząc do przerw w dostawach internetu dla pracowników Komisji.

Rzecznik uspokaja

Rzecznik prasowy KE Margaritis Schinas uspokajał w rozmowie z portalem, że nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa. - Atak udało się powstrzymać bez zakłócenia ciągłości obsługi, chociaż przez pewien czas wpływał on na szybkość połączenia - powiedział.

Informatycy KE walczyli z ponawianymi, masowymi prośbami dostępu do wieczora w czwartek, ale źródło w Dyrekcji Generalnej ds. Informatyki (DIGIT) przy KE zapewniło, że sytuacja jest pod kontrolą. Według Politico, zespół IT przygotowuje się obecnie na kolejne ataki, co często zdarza się w przypadku DDOS. Źródła w KE przyznały, że nie wiedzą, kiedy może nastąpić kolejny atak ani jak długo może potrwać.
Brytyjski portal informatyczny IT Pro zauważa, że choć sprawców ataku na razie nie ustalono, to doszło do niego w dniu 18. szczytu UE-Ukraina w Brukseli, na którym UE poinformowała, że chce do końca roku podjąć ostateczne decyzje w sprawie zniesienia wiz dla Ukraińców i rozwiązać problem z zakończeniem ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą.

Radio ZET/PAP/MP

Więcej: