Szokująca instalacja Ikei. Zaskoczyła wszystkich

Klienci tego norweskiego sklepu byli zaskoczeni. W IKEA w Slependen pojawiła się instalacja przedstawiająca standardowe mieszkanie w Syrii. To replika prawdziwego domu z Damaszku, w którym mieszka spora rodzina.

Zamiast standardowych cen: na przedmiotach wiszą karteczki z instrukcjami, jakie funkcje te rzeczy pełnią. Przykładowo: na dywaniku do ziemi śpi się jak na łóżku, a baniak z wodą zastępuje Syryjczykom prysznic.

Projekt nazywa się „25 m2 of Syria" i został zrealizowany przez sieć IKEA i Czerwony Krzyż. Ikea we wspólnej akcji z Czerwonym Krzyżem chciała pokazać, jak na co dzień żyją setki tysięcy ludzi na terenach objętych wojną. Wszystko przypominało standardową instalację sklepu, która nie zmienia się od lat. Jednak tu pokoje wyglądały zupełnie inaczej. Betonowe ściany i podłoga, brak mebli oraz tylko kilka metrów dla całej rodziny.

Akcję można było oglądać w IKEA Slependen do końca października tego roku. W tym czasie instalację zobaczyło około 40 tysięcy ludzi, a na konto Czerwonego Krzyża wpłynęły dzięki temu w sumie 22 miliony euro. 

Radio ZET/SI