Kobiece komando chciało przeprowadzić zamach w Paryżu

Grupa kobiet, zwolenniczek organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie, próbowała przeprowadzić atak w Paryżu – ogłosił prokurator ds. terroryzmu Francois Molins.

– Zamiarem tego komanda było bez wątpienia przeprowadzenie zamachu - powiedział, dodając, że kobiety były „zdalnie kierowane” przez dżihadystów z Syrii.

– Jeden zamach został udaremniony i jedna grupa została unicestwiona, ale są inne - powiedział prezydent Francji Francois Hollande składający wizytę w Atenach.

Na trop kobiet władze wpadły w ramach śledztwa prowadzonego w związku z samochodem wyładowanym butlami z gazem, znalezionym w niedzielę w centrum Paryża nieopodal katedry Notre-Dame. W czwartek w Boussy-Saint-Antoine pod Paryżem zatrzymano trzy kobiety w wieku 39, 23 i 19 lat. Molins powiedział, że ustalono ich związki z niektórymi wcześniejszymi zamachami dżihadystycznymi we Francji, w tym zabójstwem księdza w Normandii i atakiem na parę policjantów.

Najmłodsza z nich, Ines Madani, była znana policji z powodu planów wyjazdu do Syrii. Zadeklarowała ona wierność dżihadystom z Państwa Islamskiego. Według belgijskiej rozgłośni publicznej RTBF, kobieta utrzymywała kontakty ze zradykalizowanymi Belgami.

Zemsta za zabicie terrorysty

Jak podał Molins, policjanci znaleźli przy Madani list w tej sprawie. Według RTL kobiety chciały pomścić śmierć szefa propagandy i człowieka numer dwa w IS Abu Mohammeda al-Adnaniego w Syrii. IS pod koniec sierpnia potwierdziło, że Adnani nie żyje. Nie jest jasne, czy za nalotem, w którym zginął 39-latek, stały amerykańskie czy rosyjskie siły.

19-letnia Madani to córka właściciela samochodu z butlami z gazem, który znaleziono w pobliżu katedry Notre Dame. Kobieta została postrzelona, gdy rzuciła się z nożem na jednego z policjantów, który brał udział w jej zatrzymaniu.
Zatrzymane w czwartek kobiety są zradykalizowane i „przypuszczalnie przygotowywały nowe brutalne działania”, do których miało dojść w najbliższym czasie - oświadczył szef francuskiego MSW Bernard Cazeneuve.

Więcej: