Polscy żeglarze z Selmy zakończyli wyprawę. Wielkanoc w porcie

Udało się! Polscy żeglarze z jachtu "Selma Expeditions" dotarli do portu w Argentynie. Zacumowali w Mar del Plata i tam spędzają Święta. 

"Nic nie zapowiadało, a na pewno nie prognozy pogody, że ostatnie 100 mil (185 km) pokonamy tak szybko. Przygotowaliśmy się do spędzenia Wielkanocy na jachcie - na oceanie. Teraz druga połowa Świąt będzie na jachcie, ale już w porcie." - pisze na Facebooku załoga "Selma Expeditions".

"Z przycumowanej, "uziemionej" Selmy pozdrawiają wszystkich Bliskich i Dalekich: Piotr, Jacek, Artur, Damian, Duszan, Kris, Krzysiek, Wifi, Luby, Leon i Tomek."

Selma Expeditions

Polski jacht dowodzony przez kapitana Piotra Kuźniara, w Wielką Sobotę wrócił po roku do Argentyny. Pokonał 23 tys. mil morskich (ok. 42 600 km). W trwającej rok wyprawie "SELMA-ANTARKTYDA-WYTRWAŁOŚĆ" jacht z kolejnymi załogami przemierzył Pacyfik, dotarł do Australii i wziął udział w 70. regatach Sydney - Hobart. Z Tasmanii, z obecnym zespołem, wypłynął w połowie stycznia, osiągając najzimniejszy akwen na Ziemi - Zatokę Wielorybów na antarktycznym Morzu Rossa. 12 lutego załoga ustanowiła rekord świata w żegludze na Południe.

"Minione miesiące były fantastycznym kalejdoskopem wydarzeń i przygody" - powiedział kpt. Kuźniar.

"Zmagaliśmy się z zamarzającym błyskawicznie morzem, forsowaliśmy pak lodowy, żeglowaliśmy w mrozie i sztormie wzdłuż Wielkiej Bariery Lodowej Rossa, byliśmy w Zatoce Wielorybów i przy chacie Sir Ernesta Shackletona, zdobyliśmy szczyt wulkanu Erebus (3794 m), opłynęliśmy Horn. Jesteśmy szczęśliwi, że Wielkanoc spędzimy w Argentynie, korzystając z dobrodziejstwa lądu. Na pierwszym miejscu jest... gorący prysznic" - mówi kpt. Kuźniar.

Jak zaznaczył, "coś się kończy, coś zaczyna". Roczny etap jednej wyprawy jest początkiem kolejnej. Na horyzoncie widzi już nowe wyzwania, ale najpierw czas na "świąteczne porządki", bo wielkanocne wypieki żeglarze zrobili już na jachcie.

"Poniedziałek jest dniem roboczym. Załatwimy szereg spraw, dokonamy zakupów, nastąpi zmiana załogi i chyba we wtorek wyjdziemy znowu w morze. Weźmiemy kurs na Barbados" - podsumował kpt. Kuźniar.

Darmowy program do rozliczania PIT-ów! Rozlicz się z Fundacją Radia ZET i pomóż dzieciom z wadami serca

Radio ZET/kg

Więcej: