Korea Płn. przeprowadziła kolejną próbę jądrową

Korea Północna przeprowadziła piątą próbę jądrową. Tę informację potwierdziła północnokoreańska telewizja państwowa KCTV. Prezenter określił przeprowadzoną próbę jako udaną.

Agencje meteorologiczne odnotowały wstrząsy w rejonie północnokoreańskiego ośrodka prób jądrowych. Amerykańska służba sejsmologiczna podała, że miały siłę 5,3 w skali Richtera. Epicentrum znajdowało się w odległości 18 km na północny-wschód od Sungjibaegam. W związku z tym rząd Korei Południowej zwołał nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Jeffrey Lewis, znany ekspert specjalizujący się w kwestiach bezpieczeństwa, ocenił, że biorąc pod uwagę m.in. siłę wstrząsów, mogło dojść do najsilniejszej jak do tej pory próby jądrowej przeprowadzonej przez Pjongjang.  

Korea Północna czterokrotnie - w 2006, 2009, 2013 i 2016 roku - dokonywała prób z bronią atomową. To wywołało międzynarodowe protesty. Na kraj Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła sankcje gospodarcze. Korea Północna nieprzerwanie grozi zwiększaniem swego potencjału nuklearnego.

Jak dotąd próby powstrzymania nuklearnych ambicji Pjongjangu nie dały rezultatu. Niepowodzeniem zakończyły się też rozmowy sześciostronne, których uczestnikami byli przedstawiciele rządów obu państw koreańskich, Rosji, Chin, Japonii i USA. Eksperci obawiają się, że reżim północnokoreański będzie w stanie skonstruować broń mogącą dosięgnąć USA.

Radio ZET/PAP/ucha

Więcej: