"Świetny z Pana koleś". Kuriozalna rozmowa Trumpa z premierem Pakistanu

- Jest Pań świetnym kolesiem, a Pakistan to kraj wielkich perspektyw - powiedział Donald Trump do premiera tego kraju Nawaza Sharifa. Zapis ich rozmowy telefonicznej została opublikowana w sieci. W jej trakcie, amerykański prezydent-elekt używał pustosłowia, kolokwializmów i wygłaszał zaskakująco pochlebne - w świetle swoich dotychczasowych wypowiedz - opinie na temat Pakistanu i muzułmanów. 

Rozmowa została przeprowadzona kilka dni temu, a jej transkrypcja jest dostępna na stronie internetowej pakistańskiej agencji prasowej. 

"Świetny z Pana koleś"

W tej rozmowie Trump sprawia wrażenie osoby kompletnie nieprzygotowanej i nieobeznanej w temacie. Rzuca pustymi, okrągły, frazami, nieustannie używając wtrącając różnego rodzaju poufałe i potoczne sformułowania w rodzaju "Świetny z Pana koleś". 

- Nie mogę się doczekać spotkania z Panem. Jak tak rozmawiamy, to odnoszę wrażenie, że znamy się od lat - dodał z radością.

Odwrót od antyislamskiej retoryki?

Jeszcze ciekawiej przedstawiają się jego słowa na temat państwa, z którego pochodzi jego rozmówca. 

- Pakistan to kraj wielkich perspektyw. Pakistańczycy należą do najinteligentniejszych ludzi na świecie. Zgłaszam gotowość i chęć do odegrania każdej określonej przez pana roli w poszukiwaniu rozwiązań dla czołowych problemów. Będzie to dla mnie zaszczyt i zajmę się tym osobiście. Może pan do mnie dzwonić o każdej porze dnia i nocy, nawet przed 20 stycznia, kiedy obejmę urząd - mówił przyszły prezydent USA.

To zaskakuje, zwłaszcza w kontekście poprzednich, dość jednoznacznych wypowiedzi Trumpa na temat muzułmanów. Twierdził on bowiem, że stanowią zagrożenie terrorystyczne i z tego względu nie powinni być wpuszczani na teren Stanów Zjednoczonych. 

Tym razem jednak zaprezentował diametralnie inną retorykę. Na koniec rozmowy obiecał, że chętnie odwiedzi "ten fantastyczny kraj, to fantastyczne miejsce fantastycznych ludzi" i poprosił, żeby przekazać Pakistańczykom, że "są wspaniali i wszyscy, których poznał to wyjątkowi ludzie".

Radio ZET/Gazeta.pl/MP

Więcej: