Padł ostatni Lenin na Ukrainie

W ukraińskich miastach nie ma już pomników wodza bolszewickiej rewolucji, Włodzimierza Lenina. Ostatni pomnik obalono w Nowogrodzie Siewierskim w obwodzie czernihowskim - poinformowała w poniedziałek stacja telewizyjna Espreso.tv.

Miejscowy Lenin przetrwał tu 2,5 roku od początku „leninopadu”, jak określa się obalanie sowieckich pomników. Tutejsze władze nie spieszyły się z realizacją ustawy o dekomunizacji, jednak urzędnicy zostali przyciśnięci przez działaczy społecznych.

Zdemontowany pomnik zostanie wystawiony na sprzedaż. Jeśli nie znajdzie nabywcy, zostanie przetopiony; ważący 4,5 tony posąg Lenina odlano z metali kolorowych - czytamy na portalu Espreso.tv.

Szef ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Wołodymyr Wiatrowycz uściślił, że jest to ostatni pomnik Lenina na terytorium kontrolowanym przez władze w Kijowie. Część obwodów donieckiego i ługańskiego na wschodzie kraju opanowana jest przez prorosyjskich separatystów, którzy nadal Lenina szanują.

– Niewykluczone, że pozostały jakieś pomniki we wsiach, ale w miastach pomników Lenina już nie ma” – powiedział Wiatrowycz portalowi UNN.

Według Interfax-Ukraina od końca 2013 roku do czerwca bieżącego roku na Ukrainie usunięto 1221 pomników Lenina.

Zgodnie z przyjętymi w 2015 roku ustawami dekomunizacyjnymi na Ukrainie obowiązuje zakaz propagandy komunizmu i nazizmu oraz ich symboli, a system komunistyczny i nazistowski uznawany jest za przestępczy.

Radio ZET/PAP/MW

Więcej: