Premier Wielkiej Brytanii zapewnia o bliskim sojuszu z Polską

Wielka Brytania i Polska to bliscy sojusznicy w UE; chcemy nimi pozostać po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedziała premier Theresa May po polsko-brytyjskich konsultacjach międzyrządowych w Londynie.

May podkreśliła, że relacje między wielką Brytanią a Polską są ważne dla bezpieczeństwa i rozwoju obydwu państw. "To partnerstwo chcemy wzmocnić w momencie, kiedy Wielka Brytania będzie wychodzić z Unii Europejskiej" - powiedziała.

Szefowa brytyjskiego rządu stwierdziła też, że Polska i Wielka Brytania to dwaj ważni gracze NATO, którzy odgrywają istotną rolę, jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa sojusznikom w Europie i na całym świecie.

"Chcemy wzmocnić więzy między Polakami a Brytyjczykami, tutaj na Downing Street powitaliśmy dzisiaj przedstawicieli Polonii, dziękując im za ich wkład w nasze społeczeństwo, od biznesu przez medycynę, działalność akademicką czy też sztukę" - powiedziała premier May na konferencji prasowej po zakończeniu polsko-brytyjskich konsultacji międzyrządowych. Jak przekonywała, celem jest dalsze zbliżanie Polaków i Brytyjczyków.

Premier Wielkiej Brytanii zadeklarowała też, że chce poszerzyć współpracę obu państw w zakresie badań i rozwoju.

May poinformowała, że rozmawiała z premier Beatą Szydło m.in. o tym, w jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo naszych obywateli. "Jako dwaj ważni gracze NATO odgrywamy istotną rolę, jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa nie tylko naszym sojusznikom w Europie, ale na całym świecie" - podkreśliła.

Premier Wielkiej Brytanii powiedziała też, że rozmowa z Szydło dotyczyła wzmocnienia wschodniej flanki NATO, "aby zapobiec tam agresji ze Wschodu". "Nasza współpraca obejmuje również pokój i stabilność na Ukrainie, oba nasze kraje w dalszym ciągu podtrzymują konieczność utrzymania sankcji wobec Rosji" - podkreśliła May.

Radio ZET/PAP/AKL

Więcej: