Od wtorku znowu strajk pilotów Lufthansy

We wtorek i w środę znów będą strajkować piloci Lufthansy. Zapowiedzieli, że wznawiają protest. We wtorek strajkować ma personel rejsów krótkodystansowych, a następnego dnia piloci na wszystkich trasach. Związkowcy domagają się podwyżek.

Poprzedni strajk - trwający od środy do soboty - zmusił Lufthansę do anulowania w sumie 2755 rejsów i uziemił 345 tysięcy jej pasażerów.

Związek zawodowy pilotów VC (Vereinigung Cockpit - Stowarzyszenie Cockpit) odrzucił w piątek przedstawioną mu w negocjacjach nową propozycję Lufthansy, obejmującą podwyżkę płac o 4,4 procent, jednorazową wypłatę w wysokości 180 procent miesięcznego uposażenia oraz zobowiązanie do zatrudnienia nowych pilotów.

Związkowcy twierdzą, że propozycja ta nie była niczym nowym, bo składano ją już dwa miesiące temu.

VC podkreśla, że piloci nie dostali od pięciu lat żadnej podwyżki, podczas gdy Lufthansa wypracowała w tym czasie zysk w wysokości 5 miliardów euro. Związkowcy domagają się podwyżek w sumie o 22 procent w pięciu etapach za okres od wygaśnięcia poprzedniego porozumienia płacowego w kwietniu 2012 roku do kwietnia roku przyszłego.

Radio ZET/PAP/AK

Więcej: