Wybory w USA. Martin Schulz zawiedziony: "Trump zasługuje na szacunek"

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz powiedział w środę, że chociaż nie cieszy się z wyniku wyborów prezydenckich w USA, to Donald Trump jako wybrany w wolnych wyborach prezydent zasługuje na szacunek.

- Mam nadzieję, że (Trump) będzie nas także traktował z szacunkiem - zaznaczył Schulz w wywiadzie dla niemieckiej telewizji publicznej ARD.
Szef PE zastrzegł, że wypowiedzi Trumpa w kampanii wyborczej były "niejasne i powierzchowne", dlatego trudno było przygotować się do jego prezydentury. - Potrzebny jest program tej prezydentury. Jestem pewny, że taki program powstanie - podkreślił niemiecki polityk.
Trump będzie - zdaniem Schulza - "wyzwaniem dla Europy". - Jego wypowiedzi z kampanii wyborczej są zaprzeczeniem tego, co my uważamy za wartości, za rzeczy słuszne" - ocenił. "Amerykański system polityczny jest jednak tak stabilny, że prezydent Trump też będzie musiał wypełniać obowiązki wynikające z faktu, iż USA są największą potęgą gospodarczą i militarną na świecie" - uważa szef PE. "Normalną współpracę UE z Trumpem uważam za możliwą - podkreślił Schulz.

Radio ZET/PAP/KS

Więcej: