Myśliwiec tuż obok samolotu pasażerskiego

Wojskowy samolot wenezuelskiej armii przechwycił kolumbijską maszynę pasażerską. Myśliwiec przeleciał tak blisko, że w cywilnym samolocie włączył się system ostrzegający przed kolizją.

Do incydentu doszło w piątek wieczorem czasu lokalnego. Piloci Boeinga 787 linii Avianca, lecącego z 200 pasażerami z Madrytu do Bogoty, zameldowali, że w przestrzeni powietrznej Wenezueli zbliżył się do nich na niebezpieczną odległość samolot wojskowy.

Maszyna pasażerska została zmuszona do opuszczenia przestrzeni powietrznej Wenezueli.

– Zdarzenie potwierdził rząd Wenezueli i obiecał śledztwo w tej sprawie - poinformowało ministerstwo obrony Kolumbii. – To była pożałowania godna pomyłka - zapewnił wenezuelski deputowany Diosdado Cabello. Prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos powiedział w sobotę, że w kwestii bezpieczeństwa lotów nie ma już powodów do niepokoju.

Linie Avianca zawiesiły sobotnie loty do stolicy Wenezueli, Caracas, i zmieniły trasę przelotu swych maszyn do Europy, omijając przestrzeń powietrzną tego kraju. Po zapewnieniach rządów Wenezueli i Kolumbii, co do bezpieczeństwa lotów, kolumbijskie linie zapowiedziały, że w niedzielę wznowią połączenia z Caracas.

Z dużych przewoźników jedynie Avianca i panamskie linie Copa latają do Caracas. W ostatnich miesiącach, głównie z powodu głębokiego kryzysu gospodarczego w Wenezueli, połączenia z tym krajem zawiesiła większość zagranicznych towarzystw lotniczych, m.in. Lufthansa, Alitalia i Aeromexico.

Radio ZET/PAP/MW

Więcej: