Nagroda Nobla 2016: pełna lista laureatów a na niej Bob Dylan!

Nagrody Nobla 2016 wręczone. Kto w tym roku dostał najważniejszą nagrodę świata? Kim są tegoroczni nobliści? Znamy pełną listę nazwisk. Wśród nagrodzonych znalazł się m.in. legendarny muzyk - Bob Dylan. Rockman odznaczony został nagrodą w dziedzinie literatury. Oto pełna lista laureatów Nagrody Nobla 2016.

Nagroda Nobla wręczana jest od 1901 roku. Ustanowiona została przez Alfreda Nobla, wynalazcę dynamitu, który cała swoją fortunę przekazał w dysponowanie Szwedzkiej Akademii Nauk i polecił nagradzać ludzi wybitnych w dziedzinie fizyki, chemii, fizjologii lub medycyny, literatury i pokoju. W 1968 roku doszła do tego szósta dziedzina - ekonomia. Na liście nagrodzonych Nagrodą Nobla znajduje się już blisko 900 osób (lub instytucji). W 2016 roku do zaszczytnego grona dołączyli kolejni. Oto pełna lista tegorocznych noblistów.

Nagroda Nobla 2016: fizyka

Duncan Haldane, John M. Kosterlitz, David J. Thouless - otrzymali nagrodę za "teoretyczne odkrycia topologicznych przejść fazowych i topologicznych faz materii".

Nagroda Nobla 2016: chemia

Ben Feringa, Jean-Pierre Sauvage, Fraser Stoddart - za "zaprojektowanie i syntezę maszyn molekularnych".

Nagroda Nobla 2016: fizjologia lub medycyna

Yoshinori Ōsumi - za "odkrycia dotyczące mechanizmów autofagii".

Nagroda Nobla 2016: literatura - Bob Dylan

Największym chyba zaskoczeniem dla obserwatorów jest przyznanie Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Bobowi Dylanowi - legendarnemu muzykowi. W uzasadnieniu powiedziano, że nagroda trafiła do niego za "tworzenie nowych form poetyckiej ekspresji w ramach wielkiej tradycji amerykańskiej pieśni".

Pokojowa Nagroda Nobla 2016

Juan Manuel Santos - kolumbijski polityk, dziennikarz, działacz. Od 2010 roku prezydent tego kraju. Nobla dostał za "porozumienie pokojowe z FARC".

Nagroda Nobla 2016 - ekonomia

Oliver Hart, Bengt Holmström - za "wkład w teorię kontraktu".

Więcej: