Będzie niemiecka wersja tygodnika satyrycznego "Charlie Hebdo"

Francuski tygodnik satyryczny "Charlie Hebdo", którego redakcja została w ubiegłym roku zaatakowana przez dzihadystów, będzie miał od grudnia niemiecką wersję. Pierwszy niemiecki numer będzie miał nakład 200 tysięcy egzemplarzy.

Większą część pierwszego numeru będą stanowić tłumaczenia tekstów i rysunków z wydania francuskiego. Ale redakcja zapowiada, że nad zawartością kolejnych wydań będzie pracowała z niemieckimi satyrykami, którzy będą odpowiadać za treści przeznaczone wyłącznie dla niemieckiego odbiorcy.

"Charlie Hebdo" zdecydował się wejść do Niemiec, bo w tym kraju jego dziennikarze byli najlepiej przyjmowani na spotkaniach autorskich. Obecnie co tydzień w Niemczech sprzedaje się około tysiąca egzemplarzy po francusku. We Francji w kioskach sprzedaje się ok. 60 tys., a w prenumeracie - 50 tys. egzemplarzy.

17 stycznia 2015 roku paryska redakcja "Charlie Hebdo" została zaatakowana przez dwóch braci dżihadystów: Saida i Cherifa Kouachi. Zginęło 12 osób, w tym główni rysownicy tygodnika. Powodem ataku miały być karykatury Mahometa zamieszczane na łamach pisma i przypisywana jego autorom wrogość wobec islamu.

Radio ZET/PAP/AK

Więcej: