Niemcy: Co piąty mieszkaniec ma imigranckie pochodzenie

Co piąty mieszkaniec Niemiec jest imigrantem lub pochodzi z rodziny imigranckiej - podał Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden. Odsetek takich osób zwiększył się w ubiegłym roku o 4,4 proc. do 21 proc. Jest najwyższy w powojennej historii Niemiec.

W zeszłym roku w liczących 81,4 mln mieszkańców Niemczech mieszkało 17 mln osób mających imigranckie pochodzenie. Krajami, z których pochodzi najwięcej migrantów, są Turcja, Polska i Federacja Rosyjska - czytamy na stronie internetowej niemieckiego odpowiednika GUS. Wielu imigrantów pochodzi też z krajów dostarczających Niemcom Zachodnim od lat 60. siły roboczej, czyli Włoch i Grecji.

Z danych statystycznych wynika, że osoby o korzeniach imigranckich są z reguły młodsze niż rodowici Niemcy. Wśród dzieci poniżej piątego roku życia imigranci stanowią 36 proc., a wśród osób do 18 lat - jedną trzecią. Imigranci są natomiast gorzej wykształceni - znacznie częściej nie mają skończonej żadnej szkoły lub tylko szkołę podstawową. W przedziale wiekowym 25-35 lat trzy razy więcej imigrantów nie ma żadnego zawodu.

Autorzy statystyki zaznaczają, że sukcesy w nauce i zawodzie zależą w dużym stopniu od kraju pochodzenia. W grupie osób między 25 a 35 lat maturę miało 88 proc. imigrantów pochodzących z Chin i tylko 16 proc. osób pochodzących z Turcji.

Federalny Urząd Statystyczny podkreśla, że w rzeczywistości liczba imigrantów może być jeszcze wyższa, bo dane nie obejmują uchodźców, którzy przyjechali do Niemiec pod koniec zeszłego roku i zakwaterowani zostali w ośrodkach dla imigrantów.

Radio ZET/PAP/AK

Więcej: