Niemcy: Spadek liczby uchodźców w 2016 roku

Niemieckie MSW poinformowało, że w ubiegłym roku do Niemiec przybyło 280 tyś. imigrantów. To znaczący spadek w porównaniu z rokiem 2015.

Thomas de Maiziere, szef niemieckiego ministerstwa spraw wewnętrznych stwierdził, że spadek ten spowodowany jest zamknięciem w minionym roku szlaku bałkańskiego i transakcji migracyjnych między Unią Europejską a Turcją.

W 2015 roku do kraju naszych zachodnich sąsiadów przybyło rekordowe 890. tysięcy uchodźców. Ich droga do Francji oraz Niemiec wiodła przez Grecję i kraje bałkańskie. Wpływ na imigrantów miała polityka ''otwartych drzwi'' zapoczątkowana przez kanclerz Angele Merkel. Jej decyzja o zawieszeniu unijnych przepisów dotyczących rejestracji azylantów przełożyła się na rosnącą liczbę Syryjczyków, którzy uciekli ze swojego kraju pogrążonego w wojnie.

Ogólnoeuropejski problem migracji stał się silnie upolitycznionym tematem w Niemczech przed jesiennymi wyborami federalnymi. Wtedy też Angela Merkel przyznała, że kryzys migracyjny mógł zostać potraktowany lepiej.

- Ubiegłoroczny spadek imigrantów pokazuje, że środki, które podjął rząd federalny i UE są korzystne. Mamy sukcesy w zarządzaniu i kontrolowaniu procesu migracji - powiedział minister spraw wewnętrznych Thomas de Maizière.

RadioZET.pl/DG

Więcej: