Sankcje ONZ dla Korei Płn za próby nuklearne. "Najsurowsze w historii"

Rada Bezpieczeństwa ONZ jednogłośnie uchwaliła sankcje gospodarcze dla Korei Północnej. Reżimowi Kim Dzong Una ograniczono eksport węgla do Chin oraz zakazano handlu innymi surowcami. To reakcja na przeprowadzony we wrześniu przez Pjongjang test głowicy jądrowej. Sankcje określane są jako najsurowsze z dotychczasowych. 

Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-Moon, określił sankcje wobec Pjongjangu mianem "najsurowszym w historii". 

Ograniczenie eksportu węgla, zakaz handlu innymi surowcami

Rezolucja, uzgadniana od dwóch miesięcy z Chinami, zakłada ograniczenie eksportu północnokoreańskiego węgla o 60 proc. Chiny są jego jedynym zagranicznym odbiorcą.

Ponadto postawieniem ONZ, embargiem objęto również eksport miedzi, niklu, cynku i srebrego oraz rzeźb i pomników (które to były szczególnie pożądane w krajach afrykańskich).

Głównym celem działań wspólnoty międzynarodowej jest ograniczenie wpływu dewiz do Korei Północnej, które mogłyby finansować program nuklearny. 

Kolejna próba nuklearna

Korea Północna ostatnią próbę atomową przeprowadziła 9 września. Władze państwa poinformowały też, że są w stanie instalować głowice jądrowe na strategicznych pociskach balistycznych. Wg amerykańskiego ośrodka analitycznego Stratfor, jest to dowód na to, że reżim traktuję tę kwestię jako "fundamentalny czynnik bezpieczeństwa narodowego". 

Radio ZET/TVN24/MP

Więcej: