Lider ISIS traci kontrolę nad swoimi oddziałami

Przywódca Państwa Islamskiego (IS) Abu Bakr al-Bagdadi traci kontrolę nad swoimi oddziałami w Mosulu - oświadczył w czwartek płk John Dorrian, rzecznik amerykańskich wojsk w Iraku i antydżihadystycznej koalicji wspierającej irackie siły w ofensywie na Mosul.

Dorrian przywołał słowa samego al-Bagdadiego, które padły w opublikowanym w czwartek nagraniu. Przywódca organizacji terrorystycznej wezwał bojowników IS do obrony Mosulu „za wszelką cenę” i zachęcał do męczeńskiej walki.

– To wyraźna próba ze strony IS, by skomunikować się z jego bojownikami - mówił Dorrian na wideokonferencji. - To być może jasny znak, że jego zdolności kierowania bojownikami i komunikowania się z nimi zostały znacznie ograniczone – stwierdził.

Jak poinformował pułkownik, koalicja ma sygnały świadczące o tym, że w szeregach IS w Mosulu „są ludzie, którzy opuszczają swoje pozycje lub usiłują uciec” oraz że Państwo Islamskie „dokonuje ich egzekucji”.

Mosul to ostatni bastion IS w Iraku; to tam w czerwcu 2014 roku al-Bagdadi proklamował kalifat na okupowanych terenach w części Iraku i Syrii.

Radio ZET/PAP/MW

Więcej: