Papież do Polaków: niech Pan da wam łaskę wytrwania w wierze

Jestem niezmiernie wdzięczny Bogu za to, że pozwolił mi bliżej poznać wasz naród i ojczyznę św. Jana Pawła II – powiedział papież Franciszek w czasie sobotniego spotkania z uczestnikami narodowej pielgrzymki Polaków.

Bierze w niej udział kilka tysięcy osób z Polski oraz przedstawiciele Polonii.

– Drodzy siostry i bracia, przybyliście tu w narodowej pielgrzymce, aby dziękować Bogu za chrzest, który wasz naród przyjął 1050 lat temu, jak też za dobro, jakie zrodziło się w sercach młodych ludzi z całego świata podczas niezapomnianego spotkania w Krakowie – powiedział do nich Franciszek.

– Temu, który utożsamia się przede wszystkim z każdym człowiekiem upokorzonym i cierpiącym, dziękuję również za ciszę podarowaną mi na miejscu obozu Auschwitz-Birkenau. W tej ciszy przesłanie miłosierdzia nabiera niesłychanej wagi – dodał.

Franciszek wyraził wdzięczność wszystkim wiernym, kapłanom, biskupom i władzom cywilnym za „gorące przyjęcie” w Polsce, za „wspaniałe, artystyczne i duchowe przygotowanie wydarzeń i celebracji”, które - jak zauważył – „przeżywaliśmy z entuzjazmem płynącym z wiary”.

Papież nawiązał do przypadającej w sobotę rocznicy inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II. – Dokładnie 38 lat temu, niemal o tej właśnie godzinie, na tym placu wybrzmiały słowa skierowane do ludzi całego świata: „Nie lękajcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi” – powiedział.

– Dziś pragnę życzyć wam, aby Pan dał wam łaskę wytrwania w wierze, nadziei i miłości, którą przejęliście od waszych przodków i którą z troską pielęgnujecie. Niech w waszych umysłach i sercach wybrzmiewa wciąż wezwanie waszego wielkiego rodaka do budzenia w sobie wyobraźni miłosierdzia, abyście potrafili nieść świadectwo o Bożej miłości wszystkim, którzy jej potrzebują - powiedział Franciszek.

Więcej: