Parlament Europejski przyjął rezolucję krytykującą Polskę

Parlament Europejski przyjął w środę rezolucję na temat sytuacji w Polsce, w której ocenia, że "paraliż Trybunału Konstytucyjnego zagraża demokracji, prawom podstawowym oraz rządom prawa w Polsce". Rezolucję poparło 510 europosłów, a 160 było przeciw.

To druga rezolucja europarlamentu dotycząca Polski. Pierwsza została przyjęta w kwietniu i odnosiła się tylko do sporu wokół TK.

W przyjętym w środę dokumencie europosłowie odnoszą się też do innych spraw, które budzą zaniepokojenie części z nich, w tym do ustaw: o mediach, o policji, o prokuraturze, Kodeksu postępowania karnego, ustawy antyterrorystycznej, o służbie cywilnej, a także planów zwiększenia wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej oraz kwestii "zdrowia reprodukcyjnego kobiet".

PE wyraża zaniepokojenie, że zmiany te "przyjmowane są szybko i bez właściwych konsultacji". Wezwano Komisję Europejską, by - wobec braku w pełni funkcjonalnego TK - zbadała te ustawy pod kątem zgodności z prawem UE.
Odrzucono poprawki Zielonych i Zjednoczonej Lewicy Europejskiej, które krytykowały m.in. projekt obywatelski dotyczący zaostrzenia przepisów o aborcji.

- Ta rezolucja jest absurdalna z wielu względów. Unia Europejska przeżywa najpoważniejszy kryzys strukturalny w swojej historii i znajduje czas, by zajmować się rzeczą zupełnie marginalną, a mianowicie wspieraniem opozycji w Polsce i walką partyjną w jednym z krajów członkowskich. Tak się nie robi - mówił przed wtorkową debatą PE o Polsce szef delegacji PiS we frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, Ryszard Legutko.

Radio ZET/PAP/MT

Więcej: