Orban o uchodźcach: to jak wpuszczanie lisów do kurnika. W niedzielę referendum

To szansa zawetowania „jednego z nieludzkich zamiarów brukselskiej elity – powiedział premier Węgier Viktor Orban przed niedzielnym referendum ws. obowiązkowych kwot relokacji uchodźców. Zaapelował do obywateli swojego kraju o udział w głosowaniu.

„W Europie panuje powszechne odczucie, że brukselska elita podejmuje decyzje ponad głowami europejskich obywateli. A są to decyzje sprzeczne z interesami Europy. My chcielibyśmy, aby ta praktyka ustała. Czy wystarczy do tego samych Węgrów? Stosunek sił jest znany, na pewno nie, ale chcemy zmiany, ktoś musi zrobić pierwszy krok”–– napisał Orban w tekście opublikowanym w dzienniku „Magyar Idoek”.

CZYTAJ TEŻ: Licealiści udawali uchodźców, a służby ganiały ich po lesie
Ocenił, że liberalna lewica „pod dyktando Brukseli” chce „w nieograniczonej liczbie i bez pytania nas o zdanie” móc osiedlać nielegalnych uchodźców, „co przywołuje „najgorsze wspomnienia: wysiedlenia i przesiedlenia mas ludzkich wbrew ich woli”.

Według niego niekontrolowana imigracja oznacza zagrożenie dla spokojnego europejskiego życia i bezpieczeństwa. Ta nowa wędrówka ludów sprawi, że „zniknie pokój, porządek, bezpieczeństwo, dobrobyt, a zamiast nich będzie chaos, napięcie, konflikty, przemoc i zubożenie”.

CZYTAJ TEŻ: Uchodźca w Berlinie zgwałcił 8-latkę. Policja zastrzeliła jej ojca

Nie jest to - jak przekonuje – „czcze ostrzeżenie”, bowiem „gdy do kurnika wpuścić lisy, nie będzie to dobre dla nikogo, bo lisy zjedzą kury, a gospodarz zastrzeli za to lisy”.

„Formuła jest prosta. Tam, gdzie masowo wpuszczono migrantów, będzie ich coraz więcej, ich odsetek rośnie, bo w przeciwieństwie do Europejczyków są płodni i ich liczba dynamicznie się powiększa. A tam, gdzie rosną w liczbę i siłę, ich większość będzie miała coraz mniej powodów do integracji (…). Proste działanie matematyczne wystarczy, byśmy zobaczyli, że tę niemą bitwę wygrają oni, jeśli do tego dopuścimy” -” oświadczył.

CZYTAJ TEŻ: Uchodźca z Syrii bohaterem w Kanadzie. Bo uratował ślub [FOTO]

W niedzielę Węgrzy będą odpowiadać na pytanie „Czy chce Pan/Pani, by Unia Europejska mogła zarządzić, również bez zgody parlamentu, obowiązkowe osiedlanie na Węgrzech osób innych niż obywatele węgierscy?”.

Radio ZET/PAP/MW

Więcej: