Papież do biskupów: nie uważajcie rozwodników za obcych

Nie wykluczajcie rozwodników z duszpasterskiego zatroskania – apelował papież Franciszek do biskupów.

Papież spotkał się w Watykanie z uczestnikami szkolenia dla biskupów, dotyczącego procesów kanonicznych w sprawie małżeństw.

– Jesteśmy wezwani do tego, by nie wykluczać ich (rozwodników – przyp. red.)z naszego duszpasterskiego zatroskania i poświęcić się im i ich nieregularnej, pełnej cierpień sytuacji z zaangażowaniem i miłością – powiedział.

Watykaniści zauważają, że apel ten papież wystosował w dniach, gdy głośno jest o krytyce pod jego adresem ze strony czterech konserwatywnych kardynałów, który ocenili jako pełen niejasności czy wręcz niezgodny z doktryną stosunek do osób rozwiedzionych w nowych związkach, zaprezentowany w adhortacji „Amoris laetitia”. W takim kontekście - podkreśla się - należy odczytywać słowa Franciszka, który oświadczył, że Kościół nie może nikogo pozostawić; także tych, którzy „są dalecy od wspólnoty kościelnej albo czują się poza nią z powodu porażki małżeństwa”.

Franciszek zachęcił również, aby Kościół nie stwarzał przeszkód w procesie weryfikacji ważności małżeństwa. – Kwestie ekonomiczne i organizacyjne nie mogą stanowić przeszkody – dodał.

Radio ZET/PAP/MW

Więcej: