Sędzia w sprawie o gwałt: seks i ból czasami idą w parze

Zwolnienie z pracy grozi sędziemu z Kanady, którego zachowanie oburzyło mieszkańców tego kraju. W czasie rozprawy o gwałt spytał domniemaną ofiarę dlaczego „nie trzymała kolan razem” - podaje CNN.

Rozprawa miała miejsce dwa lata temu, ale dopiero teraz sprawa trafiła do opinii publicznej. Robin Camp w 2014 roku był sędzią w jednym z lokalnych sądów. Zajmował się wówczas sprawą 19-latki, która miała zostać zgwałcona w czasie domowej imprezy. Camp dopytywał ją, dlaczego nie próbowała uniknąć penetracji.

– Dlaczego po prostu nie trzymałaś kolan razem? – zwrócił się do ofiary. Stwierdził również, że „młode kobiety chcą uprawiać seks, zwłaszcza gdy są pijane”, zaś „seks i ból czasami idą w parze, to niekoniecznie zła sprawa”.

Domniemany sprawca został uniewinniony, choć sędzia przyznał, że mężczyzna powinien być „bardziej delikatny”. Sprawą wciąż zajmuje się sąd wyższej instancji.

Od tego czasu Camp został sędzią federalnym. W ostatni piątek zeznawał przed specjalną komisją, która ma ocenić jego zachowanie wobec 19-latki. Przeprosił ją za swoje komentarze i przyznał, że były „niegrzeczne i obraźliwe”.

Radio ZET/CNN/MW