Sekretarz generalny NATO: "Cieszę się na współpracę z Donaldem Trumpem"

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg pogratulował Donaldowi Trumpowi zwycięstwa w wyborach prezydenckich w USA. Jak podkreślił, silne NATO jest dobre zarówno dla Europy, jak i dla Stanów Zjednoczonych.

- Gratuluję Donaldowi Trumpowi wyboru na następnego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Cieszę się na współpracę z prezydentem-elektem - oświadczył Stoltenberg na konferencji prasowej.

- Stoimy w obliczu wyzwań związanych z naszym bezpieczeństwem, jak wojna hybrydowa, cyberataki, zagrożenie terrorystyczne. Przywództwo USA jest tak ważne, jak zawsze - podkreślił.

Zaznaczył też, że przez 70 lat, w czasie pokoju i konfliktów, Sojusz jednoczył najbliższych przyjaciół Ameryki. - Silne NATO jest dobre zarówno dla Stanów Zjednoczonych, jak i dla Europy - wskazał.

Dodał, że NATO zdecydowanie odpowiedziało na nową sytuację w dziedzinie bezpieczeństwa. "Ale mamy więcej pracy do wykonania. I czekam na możliwość spotkania z panem Trumpem wkrótce i powitania go na przyszłorocznym szczycie NATO, by porozmawiać o drodze naprzód" - oświadczył Stoltenberg.

Pytany o wypowiedzi Donalda Trumpa z kampanii wyborczej, w których groził on wycofaniem gwarancji bezpieczeństwa przez USA, jeśli europejscy członkowie Sojuszu nie zwiększą wydatków na obronność, Stoltenberg podkreślił, że zagwarantowanie bezpieczeństwa jest "traktatowym zobowiązaniem NATO".

- Wszyscy członkowie Sojuszu podjęli solenne zobowiązanie, że będą bronić siebie nawzajem. To coś, co jest absolutne i bezwarunkowe. Gwarancje bezpieczeństwa NATO są ważne i dla Europy, ale i dla Stanów Zjednoczonych - powiedział Stoltenberg.

- Musimy pamiętać, że tylko raz odwołaliśmy się do artykułu 5. (Traktatu Północnoatlantyckiego) o wzajemnej obronie i było to w sytuacji ataku na Stany Zjednoczone 11 września 2001 r. - dodał. Przypomniał, że żołnierze krajów NATO wspierali USA w Afganistanie, a także wspierają dowodzoną przez USA koalicję przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu.

- NATO jest ważne nie tylko dla wzajemnej obrony w Europie, ale także w walce z międzynarodowym terroryzmem - powiedział Stoltenberg na konferencji prasowej w Brukseli po spotkaniu z przewodniczącym prezydium Bośni i Hercegowiny Bakirem Izetbegoviciem.

Radio ZET/PAP/KS

Więcej: