Ostry list ministrów obrony Francji i Niemiec do Macierewicza

Odstąpienie od negocjacji ws. śmigłowców Caracal „stawia zasadniczo pod znakiem zapytania ofertę partnerstwa” – piszą ministrowie obrony Francji i Niemiec, który trafił do szefa polskiego MON Antoniego Macierewicza.

Treść dokumentu cytuje agencja AFP. Szefowie resortów obrony wyrażają w nim „głębokie niezrozumienie” dla decyzji polskich władz o odstąpieniu od przetargu, w którym wygrała francuska firma Airbus, produkująca Caracale. Zamiast nich polskie wojsko ma otrzymać amerykańskie Black Hawki.

„Z jeszcze większym niezrozumieniem przyjęliśmy do wiadomości to, że Polska chce zakupić helikoptery nieeuropejskiego konkurenta” – pisze Jean-Yves Le Drian i Ursula von der Leyen. Decyzję Warszawy określono w liście jako „duży krok w tył” dla partnerstwa Polski, Francji i Niemiec, współpracujących w ramach Trójkąta Weimarskiego.  

Jak tłumaczyły polskie władze, oferta Airbusa nie była dostatecznie korzystna, a warunki offsetu niezadowalające.

Antoni Macierewicz w piątek wieczorem skomentował treść listu.

– Ministrowie obrony wszystkich państw prowadzących negocjacje z Polską wiedzą, że warunkiem każdego kontraktu jest offset. Francja nie była w stanie przedstawić premierowi Morawieckiemu satysfakcjonujących ofert. Nadzieja patrzenia na Polskę, że będzie krajem, któremu można narzucić swoją wolę gospodarczą, jest nierealistyczne – powiedział w TVP Info.

Radio ZET/Deutsche Welle/AFP/MW

Więcej: