1700 odwołanych lotów. Lufthansa znów strajkuje

Piloci linii Lufthansa wznowili strajk. Przewoźnik odwołał w związku z tym 816 lotów w wtorek i 890 w środę.

Skutki odczuje ok. 180 tys. pasażerów.

Od środy do soboty Lufthansa odwołała 2 755 rejsów, co naraziło na niedogodności ok. 345 tys. pasażerów. W niedzielę i poniedziałek piloci przerwali strajk.

Związek zawodowy pilotów Lufthansy podkreśla, że piloci nie dostali od pięciu lat żadnej podwyżki, podczas gdy linia lotnicza wypracowała w tym czasie zysk w wysokości 5 mld euro. Związkowcy domagają się wzrostu wynagrodzeń o łącznie 22 proc. w pięciu etapach za okres od wygaśnięcia poprzedniego porozumienia płacowego w końcu kwietnia 2012 roku do kwietnia roku przyszłego.

W piątek związkowcy odrzucili przedstawioną mu w negocjacjach nową propozycję Lufthansy, obejmującą podwyżkę płac o 4,4 proc., jednorazową wypłatę w wysokości 180 proc. miesięcznego uposażenia oraz zobowiązanie do zatrudnienie nowych pilotów.

Linie lotnicze wystąpiły w poniedziałek do sądu pracy w Monachium o tymczasowy zakaz strajku pilotów, argumentując, że żądania płacowe związku zawodowego są „częściowo sprzeczne z prawem”. Już w zeszłym tygodniu Lufthansa próbowała pilotom zabronić strajku na drodze sądowej, ale poniosły porażkę przed dwoma sądami pracy we Frankfurcie nad Menem.

Radio ZET/PAP/MW

Więcej: