10 tysięcy syryjskich cywilów uciekło z oblężonego Aleppo

Zaledwie w ciągu doby prawie 10 tysięcy cywilów uciekło z kontrolowanych przez rebeliantów wschodnich dzielnic Aleppo - poinformowało niezależne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Według Obserwatorium co najmniej 6 tysięcy uciekinierów schroniło się w części miasta kontrolowanej przez siły kurdyjskie, reszta przeszła do dzielnic opanowanych przez wojska rządowe.

Wschodnie dzielnice Aleppo, w których mieszka ponad 250 tysięcy osób, są od trzech miesięcy oblężone przez siły syryjskiego reżimu wspierane przez Rosję. Opozycja ostrzega, że reżim oraz Rosjanie chcą wygrać wojnę, całkowicie wyniszczając ludność w rejonach kontrolowanych przez opozycję. Odcinanie dróg zaopatrzenia ma zagłodzić tych, którzy stawiają opór, a bombardowania - zmusić cywilów do ucieczki.

Od 15 listopada syryjska armia posuwa się od północnego wschodu w głąb dzielnic opanowanych przez rebeliantów. W bombardowaniach zginęło do tej pory 225 cywilów, w tym 27 dzieci.

"

- Rebelianci utracili już 30 procent swojego terytorium w Aleppo - powiedział szef Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka Rami Abdel Rahman.

"

Wojna w Syrii wybuchła pięć lat temu.

Radio ZET/PAP/AK

Więcej: