Syria: Atak na konwój z pomocą. Zginęło 20 osób

Doszło do ostrzału ciężarówek z pomocą humanitarną ONZ dla prowincji Aleppo. W ataku w Urm al-Kubra zginęło 20 osób: wolontariuszy i kierowców – podało biuro wysłannika ONZ Staffana de Mistury.

Wśród osób, które zginęły, byli pracownicy Czerwonego Krzyża i kierowcy.

"

"ONZ potwierdza, że doszło do ataku, ale nie jest w stanie ocenić rzeczywistych strat" "

– powiedział rzecznik ONZ Stephane Dujarric.

"

"Wiadomo, że miasto Urm al-Kubra było obiektem zmasowanego ataku z powietrza, podczas którego ucierpiały też magazyny Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca"

"

- dodał.

Konwój z pomocą humanitarną składał się z 31 ciężarówek wypełnionych żywnością, lekarstwami i sprzętem ułatwiającym przetrwanie w trudnych warunkach. Wjechały one do Syrii z terytorium Turcji.

Nie wiadomo, kto dokonał ataku. Wysoko postawiony urzędnik Białego Domu powiedział agencji Reutera, że "nie jest jasne czy konwój został zaatakowany z powietrza przez lotnictwo rosyjskie, czy też rządowe siły Syrii".

Zdaniem Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka, całkowita liczba ofiar śmiertelnych od momentu zerwania porozumienia o przerwaniu ognia w prowincji Aleppo, wynosi 36 osób. Straty wśród ludności cywilnej sięgają 6 ofiar bombardowań w samym Aleppo i do 30 osób w zachodniej części prowincji.

Świadkowie nalotu relacjonowali, że 18 spośród 31 ciężarówek z pomocą dla 78 tys. osób znajdujących się w Urm al-Kubra i okolicach zostały trafionych 5 pociskami, gdy znajdowały się na postoju przed lokalną siedzibą Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.

Do nalotów i wzmożenia działań bojowych w prowincji Aleppo doszło po ogłoszeniu w poniedziałek przez syryjską armię zerwania zawieszenia broni w Syrii. Oficjalny Damaszek obarczył odpowiedzialnością za wielokrotne łamanie rozejmu zwalczających reżim Baszara el-Asada.

Wcześniej syryjscy rebelianci oświadczyli, że rozejm praktycznie się załamał i nie ma nadziei, by pomoc dotarła do kontrolowanej przez rebeliantów wschodniej części Aleppo, gdzie jest pilnie potrzebna.

Rozejm wygasł w niedzielę o godzinie 23.59 czasu miejscowego. Obowiązywał od 12 września na mocy uzgodnień podjętych przez Rosję i USA.

Radio ZET/PAP/ucha

Więcej: