Sześciolatek w ogóle się nie uśmiechał. Pomogła mu pewna dentystka

Mały Brazylijczyk Ryan Coutinho w wieku trzech lat stracił wszystkie zęby. Od tego czasu praktycznie się nie uśmiechał. Dzięki zaskakującemu zbiegowi okoliczności chłopiec zyskał pomoc pewnej dentystki, która wszczepiła mu nowe zęby.  

Chłopiec mieszka w jednym z biednych regionów. Jego rodzina nie mogła sobie pozwolić na odpowiednią opiekę medyczną. Ryan stracił uzębienie z powodu próchnicy. Zostało mu tylko kilka zębów. Od tego czasu Ryan unikał kontaktu z innymi ludźmi, wstydził się uśmiechać.

Z pomocą przyszła dentystka Amanda Mattos, która poznała chłopca przy okazji uczestnictwa w jednym z projektów społecznych. Od razu chciał mu pomóc, ale matka Ryana odmówiła. Bała się, że jej syn będzie musiał przechodzić bolesną operację. Wciąż pamiętała koszmar związany z usuwaniem zębów z próchnicą.

Dwa lata później drogi rodziny Ryana i Mattos znów się przecięły. Matka chłopca dostała pracę jako sprzątaczka w klinice, w której pracowała dentystka. Gdy sześciolatka zaczął boleć jeden z pozostałych zębów, matka zabrała go do swojego miejsca pracy. Tam znów spotkał się z Mattos. – Spytałam go czego sobie życzy. Uśmiechnął się i powiedział „uśmiechać się jak moi przyjaciele” – powiedziała dentystka.

Matka Ryana nadal nie była przekonana, ale zgodę wyraził jego ojciec. Przez kolejne dwa tygodnie chłopiec codziennie przychodził na zabiegi. W końcu udało się – Ryanowi udało się założyć protezę. Uszkodzenia dziąseł były na tyle poważne, że chłopcu prawdopodobnie nie wyrosną normalne zęby. Gdy osiągnie pełnoletność będzie można mu wszczepić implanty.

Radio ZET/BBC/MW

Więcej: