Kosmetyki sprzedawane w Polsce są toksyczne? Odpowiedź producentów

W lutym Radio ZET pisało o 185 kosmetykach mogących zawierać toksyczne substancje, potencjalnie szkodliwe dla zdrowia. Większość z nich jest do kupienia również w Polsce. Teraz głos w sprawie zabrał Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego, który podkreśla, że "każdy produkt kosmetyczny i zawarte w nim produkty przed wprowadzeniem do obrotu poddawane są szczegółowej ocenie toksykologicznej i dermatologicznej".

Francuska organizacja konsumencka Que Choisir opublikowała listę na której znalazły się m.in. pasty do zębów (Colgate, Signal, Elmex), dezodoranty (Rexona, Adidas, Axe), kremy (L'Oreal czy Garnier), szampony (Head & Shoulders) oraz chusteczki dla niemowląt (Nivea, Pampers, Mixa).

Zawarte w kosmetykach środki chemiczne - zdaniem Que Choisir - mogą wywołać alergię, a nawet przyczynić się do rozrostu komórek rakowych.

55 produktów zawiera metyloizotiazolinon, który może wywoływać alergiczną reakcję skóry. W kremach UV zawarty bywa metoksycynamonian etyloheksylu, który potrafi zaburzyć produkowanie estrogenu czy funkcjonowanie tarczycy. Substancję tę znaleziono w 44 produktach.

Na liście nie zabrakło produktów zawierających znane już ze swojego szkodliwego działania parabeny. Mogą one wywoływać alergie skórne, zaburzać gospodarkę estrogenową, a nawet zwiększać ryzyko zachorowania na raka piersi.

W chusteczkach higienicznych przeznaczonych dla dzieci wykryto toksyczny fenoksyetanol. W dużych ilościach może w niekorzystny sposób wpływać m.in. na układ rozrodczy i na wątrobę.

Zobacz pełną listę:

Oświadczenie Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego

Radio ZET/Reuters/MS

Więcej: