Trzęsienie ziemi we Włoszech [FOTO+WIDEO]

Potężny wstrząs w środkowych Włoszech. Miał magnitudę 6,5 - podali sejsmolodzy. W licznych miejscowościach runęły domy, wiele z nich było już opuszczonych po środowym wstrząsie. Są ranni, ale nikt nie zginął.

Trzęsienie ziemi najsilniej dotknęło regiony Marche i Umbria, ale było też mocno odczuwalne w Rzymie oraz we Florencji. W Rzymie wstrzymano kursowanie metra. Epicentrum znajdowało się w rejonie Nursji, gdzie sytuację opisuje się jako dramatyczną. Budynki zawaliły się w wielu miejscowościach.

Wśród zniszczonych budynków jest XIV-wieczna Bazylika św. Benedykta w Nursji, gdzie prawdopodobnie urodził się św. Benedykt.

To kolejny ostatnich dniach wstrząs po środowym trzęsieniu ziemi, które spowodowało bardzo duże zniszczenia w regionie Marche, bez ofiar śmiertelnych.

Trzęsienie ziemi, kolejne po czterech dniach od wstrząsów o magnitudzie 5,4 i 5,9 nastąpiło na tych samych terenach, gdzie ziemia trzęsie się od sierpnia i kiedy to w rejonie miasteczka Amatrice zginęło prawie 300 osób.

- Ten region jest silny sejsmicznie - mówi w rozmowie z Radiem ZET prof. Jerzy Żaba, geolog z Uniwersytetu Śląskiego. Według niego niedzielne trzęsienie ziemi jest sporym zaskoczeniem. - Po poprzednich wstrząsach naprężenia powinny się rozładować - tłumaczy. - Teraz możemy spodziewać się wstrząsów wtórnych - dodaje.

Radio ZET/PAP/MW

Więcej: