Gwałciciel uniknie kary, gdy ożeni się z ofiarą? Pomysł tureckich posłów

Do tureckiego parlamentu trafił kontrowersyjny projekt zmian w prawie, który zakłada anulowanie w niektórych przypadkach kary za gwałt na nieletnich. Warunek – sprawca musi wziąć ślub ze swoją ofiarą.

ONZ wyraziła w sobotę „głębokie zaniepokojenie” tym pomysłem. Poprzedniego dnia Turczynki demonstrowały tłumnie na ulicach Ankary, Stambułu i innych miast przeciwko projektowi ustawy, którego pierwsze czytanie odbyło się w parlamencie w czwartek.

– Teraz, gdy wejdzie w życie nowa ustawa, żadna turecka kobieta nie przyzna się, że ją zgwałcono, ponieważ będzie się bała, że zmuszą ją do małżeństwa z gwałcicielem – powiedziała dziennikarzom podczas demonstracji w Stambule Fadime Celebi, przewodnicząca organizacji socjalistek.

Projekt wywołał falę protestów fot. PAP/EPA/CEM TURKEL

Ustawa po jej zaakceptowaniu przez parlament może dotyczyć przypadków trzech tysięcy kobiet - pisze z Ankary AFP.

Nowe prawo pozwoli na zawieszenie wykonywania wyroku wobec gwałciciela, jeśli przestępstwo zostało popełnione przed 11 listopada 2016 r., pod warunkiem, że sprawca gwałtu zobowiąże się do poślubienia swej ofiary.

Małżeństwa nieletnich w Turcji

Turecki premier Binali Yildrim oświadczył w piątek, że ustawa ma działać jednorazowo i jej motywem jest „pewne poczucie sprawiedliwości” oraz „zapobieganie temu, aby dzieci poczęte w drodze gwałtu nie pozostawały bez środków do życia, gdy ojciec pójdzie do więzienia”.

Gauri van Gulik, wicedyrektorka Amnesty International w Europie, wyraziła głęboką obawę, że uchwalenie przez turecki parlament ustawy będzie stanowiło „fałszywy sygnał” dla społeczeństwa i doprowadzi jedynie do „zwiększenia liczby przypadków gwałtu na nieletnich”.
W Turcji brak wprawdzie oficjalnych statystyk dotyczących tego zjawiska, ale małżeństwa nieletnich są tu na porządku dziennym. Dziewczęta pod presją otoczenia rzadko zdobywają się na sprzeciw.

Radio ZET/PAP/MW

Więcej: