Turcja. Gwałciciele nie unikną kary? Haniebny projekt wycofany

Protesty Turczynek przyniosły skutek. Skandaliczna ustawa zakładająca anulowanie kary za gwałt, gdy sprawca ożeni się z ofiarą, nie zostanie przyjęta. Projekt został jednak skierowany do komisji parlamentarnej. 

Rząd w Ankarze wycofuje się z projektu ustawy dotyczącej depenalizacji gwałtu w określonych przypadkach. Zakładał on możliwość uniewinnienia sprawcy, jeśli ten weźmie ślub z ofiarą. Projekt przeszedł w parlamencie w pierwszym czytaniu.

Wzbudził jednak spore kontrowersje i został powszechnie uznany za skandaliczny. Konsekwencją pomysłów rządzących były masowe protesty uliczne tureckich kobiet oraz sprzeciw organizacji międzynarodowych, na czele z ONZ. Przyniosły one pozytywny skutek, bowiem dziś premier Binali Yildirim ogłosił, że projekt nie zostanie zrealizowany. 

To jednak nie koniec batalii o prawa kobiet, gdyż projekt nie został całkowicie wycofany, a jedynie - na wniosek prezydenta Erdogana - skierowany do obrad w komisji parlamentarnej, w celu wypracowania konsensusu między władzą a partiami opozycyjnymi.

Radio ZET/Gazeta.pl/MP