USA: Trump wygrywa prawybory w kolejnych 3 stanach

Donald Trump umocnił swą pozycję lidera republikańskiego wyścigu prezydenckiego, wygrywając wtorkowe prawybory w przynajmniej trzech z pięciu głosujących tego dnia stanów: na Florydzie, w Illinois i Karolinie Północnej.

"Musimy sprawić, by nasza partia znowu była razem" - apelował Trump w zwycięskiej mowie, wygłoszonej na Florydzie. Dodał, że cały świat patrzy na to, co dzieje się w Partii Republikańskiej (GOP) i podkreślił, że dzięki niemu frekwencja w republikańskich prawyborach bije rekordy. "Miliony idą do głosowania, w tym Demokraci, niezależni i ludzie, którzy nigdy wcześniej nie głosowali" - powiedział.

"Wygramy i sprawimy, że nasz kraj znowu będzie wielki i bogaty" - powiedział, przekonany, że do końca prawyborów uda mu się zdobyć niezbędną większość 1237 delegatów, by zagwarantować sobie nominację Republikanów w listopadowych wyborach prezydenckich. Po zawieszeniu we wtorek kampanii przez senatora Marco Rubio, Trumpowi pozostało już tylko dwóch rywali: ultrakonserwatywny senator z Teksasu Ted Cruz i gubernator z Ohio John Kasich.

Jak podała telewizja CNN, Trump wygrał we wtorek ogromną przewagą prawybory Partii Republikańskiej w trzech stanach na Florydzie, w Illinois i Karolinie Północnej, a także na wyspach Mariany Północne (terytorium stowarzyszone USA). Przegrał natomiast w Ohio, gdzie pokonał go gubernator tego stanu John Kasich. W Missouri, gdzie wciąż liczone są głosy, Trump i Cruz idą niemal łeb w łeb.

Radio ZET/PAP/kb

Więcej: