Hillary Clinton wznawia kampanię wyborczą

Po trzydniowej przerwie spowodowanej chorobą Hillary Clinton wznowiła kampanię przed wyborami do Białego Domu. Wygłosiła przemówienie w Greensboro w Karolinie Płn. Podkreśliła w nim, że będzie kładła szczególny nacisk na pomoc dla rodzin i ubogich.

Kandydatka Demokratów zrobiła przerwę w kampanii wyborczej z powodu zapalenia płuc. W niedzielę zasłabła i opuściła przed czasem ceremonię upamiętnienia 15. rocznicy ataku terrorystycznego w Nowym Jorku. Dopiero wtedy sztab jej kampanii ujawnił diagnozę, stwierdzoną dwa dni wcześniej.

Na spotkaniu z wyborcami w Greensboro Hillary przyznała, że zlekceważyła zalecenia lekarzy i zamiast od razu odpocząć, kontynuowała planowane zajęcia.

„Próbowałam przezwyciężyć chorobę. Myślałam, że będę się czuła dobrze i że nie trzeba robić z tego wielkiej sprawy. Sądziłam, że na dwa miesiące przed wyborami w żadnym wypadku nie mogę po prostu siedzieć w domu” - powiedziała. I dodała, że wszystko można o niej powiedzieć z wyjątkiem tego, że łatwo się poddaje, że łatwo rezygnuje.

Clinton nadal bierze antybiotyki, ale w czwartek wyglądała już jak osoba zdrowa. Hillary w październiku kończy 69 lat.

W swym przemówieniu w Greensoboro mówiła, że jako prezydent będzie kładła szczególny nacisk na pomoc dla rodzin z dziećmi i dla ubogich. Następnie wystąpiła na krótkiej, niespełna dziesięciominutowej konferencji prasowej.

Rozpoczęła ją od skrytykowania Donalda Trumpa za słowa o przywódczyni afroamerykańskiego Kościoła, która poprzedniego dnia przerwała jego przemówienie – wygłaszane w świątyni – mówiąc, że nie jest to miejsce na „polityczne” wystąpienia. Trump atakował w kościele Hillary Clinton.

„Chcę dać Amerykanom coś – za czym można głosować, nie tylko coś – przeciw czemu mają głosować. My oferujemy idee, nie zniewagi; proponujemy rozwiązania problemów, a nie paranoiczne wymysły. Plany, które zmienią życie ludzi” - powiedziała kandydatka Demokratów w listopadowych wyborach prezydenckich.

Zapytana, co sądzi o wzroście notowań w sondażach swojego oponenta, odpowiedziała: „Zawsze mówiłam, że to będzie wyrównany wyścig”. Według sondaży, poparcie dla Trumpa wzrosło w ostatnich tygodniach.

Hillary opuszczała wiec przy dźwiękach przeboju Jamesa Browna „I feel good” (Czuję się dobrze).

Radio ZET/PAP/AKL

Więcej: