USA: Wyniki wyborów mogły zostać sfałszowane

Amerykańskie media, w tym m.in. CNN, informują, że wyniki wyborów w Stanach Zjednoczonych mogły zostać sfałszowane. Chodzi o trzy duże stany: Michigan, Wisconsin i Pensylwanię, w których - w przypadku zwycięstwa Hillary Clinton - to ona zostałaby 45. prezydentem USA.

Jako pierwszy o sprawie poinformował dwutygodnik "New York Magazine", który powołuje się na opinie prominentnych naukowców, informatyków i prawników.
W ubiegłym tygodniu eksperci przedstawili rezultaty swoich badań, w których stwierdzono, że wyniki wyborów w trzech stanach mogły zostać zmanipulowane bądź zhakowane. Chodzi o Pensylwanię, Michigan i Wisconsin - we wszystkich korzystano z maszyn do głosowania i to one mają być przyczyną nieprawidłowości.
Oficjalnie nikt tych sensacyjnych doniesień nie komentuje. Nie wypowiedział się w tej sprawie ani prokurator ds. wyborów John Bonifaz, ani nikt ze sztabu Donalda Trumpa.
To tylko poszlaki
Eksperci podkreślają, że nie mają żadnych "twardych dowodów", iż wybory zostały sfałszowane, a ich badania mają jedynie charakter poszlakowy. Zauważyli "zastanawiający trend", zgodnie z którym żona byłego prezydenta USA osiągała znacznie gorsze wyniki - średnio o 7 procent mniej głosów - w tych częściach Stanów Zjednoczonych, w których korzystano z maszyn.
Według ich wyliczeń, jeśli Clinton wygrałaby głosy elektorskie w Michigan (16), Pensylwanii (20) i Wisconsin (10), to wyprzedziłaby Donalda Trumpa i zwyciężyłaby w wyborach.
Clinton zrezygnuje z walki?
Eksperci namawiają sztab Hillary Clinton, by zwrócili się z prośbą o ponowne przeliczenie głosów w Wisconsin, Pensylwanii i w Michigan. W tym ostatnim przypadku wyniki nie są jeszcze znane, gdyż różnica pomiędzy kandydatami jest bardzo mała.
Ekipa Clinton ma niewiele czasu, ponieważ wnioski można składać tylko do końca miesiąca - w Wisconsin termin upływa 25 listopada, w Pensylwanii 28 listopada, a w Michigna 30 listopada.
Na razie nie wiadomo, czy sztab Clinton podejmie jakieś działania. Eksperci podkreślają, że samo liczenie głosów może nic nie dać - trzeba by zażądać audytu maszyn do głosowania.
Radio ZET/CNN/KS

Więcej: