Okręt przyszłości właśnie wszedł do służby [FOTO]

Amerykańska marynarka wojenna właśnie przyjęła na służbę niszczyciel USS Zumwalt, najbardziej zaawansowany technicznie okręt tego typu na świecie.

– Gdyby Batman miał okręt, to byłby USS Zumwalt – powiedział w czasie sobotniej uroczystości admirał Harry B. Harri, dowódca amerykańskiej marynarki na Pacyfiku.

Jednostka zwraca na siebie uwagę niezwykłym, kanciastym kształtem, dzięki któremu okręt jest trudniejszy do wykrycia przez radary. Nawet jeśli zostanie przez nie zauważony, długa na 182 metry jednostka będzie na ekranie wyglądała jak kuter rybacki.

Budowa okrętu kosztowała ponad 3 mld dolarów, a koszty programu przekroczyły 20 mld dol. Obecnie w amerykańskich stoczniach konstruowane są jeszcze dwa takie niszczyciele.

Co wyróżnia nowy okręt? To m.in. system wytwarzania energii, który jest przystosowany do zasilania nowych rodzajów broni, takich jak działa elektromagnetyczne. Oprócz tego okręty klasy Zumwalt mogą przenosić nowocześniejsze pociski do atakowania celów naziemnych. Oprócz tego okręt jest wysoce zautomatyzowany, dzięki czemu koszty jego obsługi mają być znacznie niższe niż w przypadku starszych konstrukcji.

Radio ZET/CNN/MW

Więcej: