Miał przeprowadzić zamach w Kolonii. Syryjski nastolatek zatrzymany

Niemieckie służby zatrzymały we wtorek 16-letniego uchodźcę z Syrii, który miał przeprowadzić zamach terrorystyczny w Kolonii – podał w piątek dziennik „Koelner Stadt-Anzeiger”.

Nastolatek miał się przez internet kontaktować z osobą werbującą nowych bojowników do tzw. Państwa Islamskiego. Na jej polecenie miał podłożyć ładunek wybuchowy w śmietniku. Eksplozja miała nastąpić  w pobliżu dużego zgromadzenia ludzi

Dziennik „Bild”, powołując się na nakaz aresztowania niedoszłego zamachowca, napisał, że nastolatek z Syrii powiedział w meczecie, że jest gotów umrzeć dla tzw. Państwa Islamskiego.

Prokuratura analizuje obecnie zawartość telefonu komórkowego zatrzymanego chłopaka. Rzecznik prokuratury powiedział, że potrzeba na to sporo czasu, ponieważ w ręce policji wpadły „znaczne ilości danych”.

Syryjczyk został zatrzymany we wtorek w hali sportowej, wykorzystywanej obecnie jako tymczasowe schronienie dla uchodźców. Podczas zamieszania spowodowanego nagłą akcją antyterrorystów z jednostki specjalnej SEK lekko ranni zostali trzej uchodźcy. W ocenie policji szesnastolatek stanowił „poważne zagrożenie”.

Nastolatek uciekł wraz z rodzicami i siostrą z Syrii. Po tymczasowym zakwaterowaniu w ośrodku w Duelmen na zachód od Muensteru w Nadrenii Północnej-Westfalii cała rodzina została przeniesiona w tym roku do Kolonii.

Radio ZET/PAP/MW

Więcej: