W Donbasie nie słychać strzałów. W życie wszedł nowy rozejm

W ogarniętym konfliktem Donbasie na wschodzie Ukrainy weszło w życie o północy nowe zawieszenie broni między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami. Nowy rozejm ma obowiązywać przez tydzień.

Na Ukrainie od 1 września obowiązuje już rozejm, jednak jest on łamany. Dowództwo armii w Kijowie poinformowało, że w ciągu ostatniej doby porozumienie zostało naruszone przez prorosyjskich bojowników 26 razy.

Nowe porozumienie w sprawie przerwania walk ogłoszono podczas wizyty szefów dyplomacji Niemiec i Francji w Kijowie. Niewykluczone, że ministrowie pojadą w czwartek do Donbasu, żeby sprawdzić na miejscu jak wygląda sytuacja. Miejsca, które mieliby odwiedzić utrzymywane są w tajemnicy. Szef ukraińskiej dyplomacji, Pawło Klimkin zapowiedział jedynie, że taka wizyta w czwartek się odbędzie. Jednak ze względów bezpieczeństwa nie wszystkie jej szczegóły zostaną ujawnione.

Ministrowie Francji i Niemiec pracują nad wznowieniem rozmów w formacie normandzkim, czyli w udziałem Francji, Niemiec, Ukrainy i Rosji. Planują spotkanie na najwyższym szczeblu czyli Merkel, Hollande, Putin i Poroszenko, żeby przywódcy uzgodnili coś trwalszego niż tylko kolejne zawieszenie broni.

Francuski minister zapowiedział, że w przyszłym tygodniu powinno dojść do podpisania porozumienia o wycofaniu ze strefy walk ukraińskich żołnierzy i sił separatystów.

O bezpieczeństwie w regionie z ministrami spraw zagranicznych Francji i Niemiec rozmawiał też szef naszej dyplomacji Witold Waszczykowski, który był z wizytą w Kijowie.

Radio ZET/AJ/AK

Więcej: