Jan Paweł II zamiast Lumumby. Papież będzie miał ulicę w Kijowie

W stolicy Ukrainy będzie ulica imienia papieża Jana Pawła II -– postanowili w czwartek radni Kijowa. 

Zmiana nastąpiła w ramach usuwania symboli komunistycznych z ukraińskich miast. Ulica Jana Pawła II nosiła dotychczas imię Patrice'a Lumumby. Był on komunistą, jednym z bohaterów ruchu antykolonialnego w Afryce i pierwszym premierem niepodległego Konga.

Kijowski ratusz przypomniał, że nazwy ulic zmieniane są na podstawie wyników ankiet internetowych przeprowadzanych wśród mieszkańców stolicy.

Święty Jan Paweł II odwiedził Ukrainę w czerwcu 2001 roku. Złożył wówczas wizyty we Lwowie i w Kijowie. Kardynał Lubomyr Huzar z Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego mówił kilka lat temu, że Jan Paweł II „zjednoczył mieszkańców Ukrainy”.

Jan Paweł II nie jest jedynym Polakiem, który w ostatnim czasie został patronem jednej z kijowskich ulic. Wcześniej pojawiła się ulica imienia pediatry, działacza społecznego i pisarza Janusza Korczaka, który spędził tu kilka lat. Inną ulicę nazwano imieniem malarza Wilhelma Kotarbińskiego. Był on jednym z autorów fresków we wnętrzach kijowskiego Soboru św. Włodzimierza. Kolejna nosi imię rodziny Idzikowskich, znanych w Kijowie w XIX wieku wydawców literatury.

Radio ZET/PAP/MW

Więcej: