Tusk: w niedzielę szczyt ws. CETA

Jeszcze w tym tygodniu odbędzie się szczyt UE-Kanada, na którym możliwe jest podpisanie umowy o wolnym handlu. Jak ogłosił w piątek w nocy szef Rady Europejskiej Donald Tusk, stanie się to w niedzielę.

Wcześniej w piątek parlament belgijskiej Walonii dał zielone światło dla CETA. Wcześniej region ten blokował podpisanie umowy.

Gdyby impasu nie udało się przełamać, możliwe było fiasko umowy między UE a Kanadą. Stawiało to także pod znakiem zapytania przyszłość unijnej polityki handlowej. Z powodu blokady odwołano planowany na czwartek szczyt UE-Kanada i uroczystość podpisania CETA.

Umowa CETA zniesie niemal wszystkie cła i bariery pozataryfowe oraz zliberalizuje handel usługami między UE a Kanadą. Po jej podpisaniu część zapisów zacznie być stosowana tymczasowo. Umowa wymagać będzie jeszcze ratyfikacji przez parlamenty państw unijnych.

CETA budzi duże kontrowersje. Jej przeciwnicy ostrzegają, że kanadyjskie normy dotyczące żywności są niższe od tych obowiązujących w UE. W efekcie do Europy mogłaby trafiać żywność gorszej jakości.

Radio ZET/AFP/PAP/MW