Włoskie Amatrice przeciwko "Charlie Hebdo". Obrazili ofiary trzęsienia

Władze zniszczonego w sierpniowym trzęsieniu ziemi miasteczka Amatrice w środkowych Włoszech złożyły w prokuraturze zawiadomienie o przestępstwie popełnionym przez "Charlie Hebdo". Włosi zarzucają francuskiemu tygodnikowi satyrycznemu, że dopuścił się zniesławienia. Paryski magazyn opublikował rysunek przedstawiający ofiary trzęsienia jako dania włoskiej kuchni.

Publikacja ta wywołała powszechne oburzenie we Włoszech. Ostro wypowiedzieli się przeciwko niej burmistrz Amatrice Sergio Pirozzi, a także szef włoskiego MSW Angelino Alfano i przewodniczący Senatu Pietro Grasso. Ich zdaniem redakcja tygodnika przekroczyła wszelkie granice.

Od rysunku zdystansowała się ambasada Francji. W związku z falą krytyki redakcja zamieściła następną karykaturę z napisem: "Włosi! To nie Charlie Hebdo buduje wasze domy, ale mafia". Była to aluzja do trwającej dyskusji na temat stanu technicznego budynków, które runęły. Komentarz ten jeszcze bardziej oburzył Włochów.

"Obrazili ofiary katastrofy"

Zarząd gminy Amatrice złożył w prokuraturze w pobliskim mieście Rieti zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa zniesławienia w typie kwalifikowanym, czyli charakteryzującego się większą szkodliwością społeczną, bo rozpowszechnionego przez publikację prasową.

Adwokat reprezentujący miejscowe władze Mario Cicchetti oświadczył komentując oba rysunki: "To makabryczna, bezmyślna i niepojęta obraza ofiar kataklizmu".

"

- Krytyka - dodał - również w formie satyry to niezbywalne prawo tak we Włoszech, jak i we Francji, ale nie wszystko może być satyrą, a w tym przypadku dwa rysunki obrażają pamięć wszystkich ofiar trzęsienia ziemi, osoby ocalałe i Amatrice. "

Dlatego zdaniem adwokata, jest to wyjątkowo okrutne zniesławienie i nie można w tym przypadku uznać za okoliczność łagodzącą prawa do krytyki w formie satyry.

Radio ZET/PAP/AK

Więcej: