Urodziła pierwsze dziecko w wieku 62 lat

62-letnia kobieta z południa Włoch urodziła zdrowe dziecko. Matka przeszła tylko kurację hormonalną i nie poddała się zabiegowi in vitro. - Wszystko poszło dobrze, ale nie jest powiedziane, że podobne ciąże tak samo się zakończą - mówi lekarz.

Matka, która jest jedną ze światowych rekordzistek, jeśli chodzi o wiek, ma na imię Maria Rosaria i pochodzi z okolic miasta Caserta. To jej pierwsze dziecko.

Wcześniej kobieta cztery razy poroniła, ale cały czas marzyła o dziecku.

Lekarze zapewniają, że ciąża przebiegała normalnie i to do tego stopnia, że przyszła matka w siódmym miesiącu uprawiała aktywność fizyczną.

Chłopiec o imieniu Elias przyszedł na świat w klinice w mieście Castel Volturno. Waży 3,5 kilograma i ma 50 centymetrów. Dziecko urodziło się w 34. tygodniu ciąży w wyniku cesarskiego cięcia, które - jak przyznali lekarze - okazało się konieczne, bo chłopiec szybko rósł, ale było też ryzykowne z powodu wieku matki i jej zdrowia. Obecnie ich stan określa się jako doskonały.

Ordynator oddziału ginekologii i położnictwa Stefano Palmieri zastrzegł: "To są przypadki nadzwyczaj rzadkie, które niosą za sobą ogromne ryzyko zarówno dla matki, jak i dziecka".

W tej samej klinice w Castel Volturno w zeszłym roku dzieci urodziły kobiety w wieku 54 i 57 lat.

Radio ZET/PAP/ucha

Więcej: