Tak wielu migrantów jeszcze nie było. Nowe dane

W 2016 roku do Włoch prawdopodobnie przybędzie rekordowo dużo migrantów. Dotychczas przyjechało ich 153 tys., do końca roku może ich być ponad 170 tys.

Według najnowszych danych resortu spraw wewnętrznych od stycznia na włoskie wybrzeża przypłynęło 153 450 osób. Przed dwoma laty, gdy zanotowano najwyższy dotąd napływ, liczba ta pod koniec października była mniejsza o 1300 osób.

Łączna liczba ponad 153 tys. migrantów nie uwzględnia jeszcze 4300 osób uratowanych w poniedziałek z łodzi i pontonów. Ludzie ci płyną obecnie na pokładach włoskich i zagranicznych statków w kierunku portów na Sycylii.

W ciągu trzech minionych dni w Cieśninie Sycylijskiej uratowano około 12 tys. migrantów.

W stałych i tymczasowych ośrodkach dla migrantów i osób ubiegających się o azyl przebywa obecnie 167 tys. ludzi - podało MSW.

Pod względem narodowości dominują Nigeryjczycy, którzy stanowią jedną piątą wszystkich przybyłych. 12 proc. migrantów to obywatele Erytrei, a po około 7 proc. - Gwinei i Gambii.

Odnotowuje się też znaczy wzrost liczby nieletnich bez opieki, którzy przypłynęli na włoskie brzegi. Od początku roku przyjęto ich ponad 20 tys., podczas gdy w zeszłym było ich 12 tys.

Radio ZET/PAP/MW

Więcej: