Bahama Leaks. W dokumentach nazwisko polskiego wiceministra

Kolejny wyciek danych z raju podatkowego. Jak wynika z dokumentów dotyczących Bahama Leaks, z firmami zarejestrowanymi na Bahamach powiązana była m.in. komisarz UE Neelie Kroes. W papierach pojawia się też nazwisko Pawła Brzezickiego, wiceministra w resorcie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Śledztwo przeprowadzone przez Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) ujawniło ponad 1,3 mln dokumentów dotyczących ponad 175 tys. spółek zarejestrowanych w raju podatkowym na Bahamach. W śledztwie uczestniczyli dziennikarze "Gazety Wyborczej".

Po ujawnieniu afery, w tarapatach jest była komisarz UE Neelie Kroes, zaliczana do grona najbardziej wpływowych kobiet świata. Jak wynika z ustaleń dziennikarzy śledczych, Kroes, podczas gdy pełniła stanowisko w Komisji Europejskiej, była dyrektorem w spółce zarejestrowanej w raju podatkowym na Bahamach. Informację tę zataiła.

W śledztwie pojawia się też polski wątek. W dokumentach Bahama Leaks, polscy dziennikarze znaleźli nazwisko obecnego wiceministra w resorcie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Pawła Brzezickiego. Od grudnia 1998 do 2005 roku, zasiadał on we władzach zarejestrowanej na Bahamach spółki Polsteam Shipping Company Ltd. To międzynarodowa nazwa państwowego armatora Polskiej Żeglugi Morskiej - informuje "Gazeta Wyborcza".

To nie pierwsze udane śledztwo pod egidą Międzynarodowego Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych. W kwietniu ujawniło ono dokumenty w aferze Panama Papers.

Radio ZET/Gazeta Wyborcza/MT

Więcej: