Zapalono tysiące zniczy na polskich grobach w Wielkiej Brytanii

Ponad trzy tysiące zniczy zostało zapalonych na grobach polskich weteranów wojennych, lotników i przywódców emigracji niepodległościowej w Wielkiej Brytanii w ramach „Akcji Znicz" organizowanej przez ambasadę RP w Londynie i organizację Poland Street.

– Kultywowanie polskiej tradycji i historii to coś niezwykle istotnego i ponadczasowego - powiedziała PAP Anna Gałandzij, rzeczniczka Stowarzyszenia Polaków w Wielkiej Brytanii Poland Street. – To szczególnie ważne w takim czasie jak teraz, kiedy wielu z nas czuje, że retoryka polityczna jest nastawiona przeciwko migrantom - taka akcja buduje nasz pozytywny wizerunek i przypomina o naszym historycznym wkładzie w Wielką Brytanię - dodała.

Dzięki wsparciu wielu organizacji partnerskich znicze trafiły m.in. na cmentarze w Gunnersbury, Northwood, Highgate, Enfield, Cambridge, w Bristolu, Manchesterze, Bournemouth, Gloucester i Cheltenham oraz przed pomnik polskich lotników w Northolt.

– Wielu Brytyjczyków nie ma pojęcia, że w Polsce jest tradycja dnia Wszystkich Świętych, związana z zapalaniem światła. Obchodzone tutaj Halloween nie jest związane z pamięcią i refleksją, tak jak nasze święto. Kilku Brytyjczyków podchodziło do nas, pytali, co robimy i mówili, że to niesamowite, że tak dbamy o nasze korzenie - powiedziała Gałandzij.

– Dostałam od jednego z nich karteczkę, że życzy nam, aby aniołowie się nami opiekowali i żebym przekazała to wszystkim biorącym udział w akcji - wspomniała.

Gałandzij podkreśliła, że co roku w akcji zapalania zniczy i sprzątania grobów biorą udział coraz młodsi ludzie, często łącząc pokolenia emigracji niepodległościowej z dziećmi migrantów, którzy przyjechali do Wielkiej Brytanii po 2004 roku.Trzy tysiące zniczy na polskich grobach

Jak podkreśliła, Poland Street to najstarsza organizacja pośród tych założonych przez nową migrację po 2004 roku. – Nawiązaliśmy dialog z powojenną emigracją, początkowo dość sceptyczną wobec nowych migrantów. Chcemy kontynuować ich działania i starania o zachowanie polskich tradycji - powiedziała.

Oprócz kwater polskich żołnierzy, lotników i mechaników w Wielkiej Brytanii znajdują się groby m.in. Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych generała Tadeusza Bora-Komorowskiego i generała Józefa Hallera (na początku lat 90. ich prochy przewieziono jednak do Polski), a także czterech z sześciu prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego, Stanisława Ostrowskiego i Kazimierza Sabbata.

Na cmentarzu w Kensal Green spoczywa polski podróżnik i geolog Paweł Edmund Strzelecki, zdobywca najwyższego szczytu Australii, a w Highgate znajduje się grób słynnego rysownika Feliksa Topolskiego. W Manchestrze pochowana jest z kolei poetka dwudziestolecia międzywojennego Maria Pawlikowska-Jasnorzewska.

Z kolei na Cmentarzu Gunnersbury znajduje się pierwszy postawiony w Europie Zachodniej pomnik upamiętniający zbrodnię katyńską. Odsłonięty w 1976 roku, zawiera inskrypcję - po polsku i po angielsku - „Sumienie świata woła o świadectwo prawdzie".

Wiele polskich kościołów w Wielkiej Brytanii zaplanowało na 1 listopada dodatkowe msze święte dla wiernych, którzy chcą wspomnieć zmarłych.
Radio ZET/SI/PAP